Av. Dr. DOĞAN KOCABEY

Sicil No: 31869 Sigorta Hakemi, Uzman Arabulucu

1975 yılında Malatya’da doğdu. İlk, orta, lise tahsilini Malatya’da tamamladı.

1993 yılında Ankara Üniversite İletişim Fakültesi’ni kazandı. Eğitimi devam ederken 1995 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. İletişim Fakültesinde eğitimini dondurdu 1999 yılında mezun olduktan sonra aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Medeni Hukuk alanında Yüksek Lisans yaptı.

Prof. Dr. Veysel BAŞPINAR ile birlikte yazdığı İnternette Fikri Hakların Korunması isimli kitabını Yetkin Yayınlarından yayınladı.

2000 yılında Hâkimlik Savcılık Sınavını kazandı. Ankara Adliyesinde ve Yargıtay’da 2 yıl çalıştı.

Tekirdağ Çerkezköy’de Disiplin Mahkemesi’nde askerlik hizmetini üstün hizmet belgesi ile tamamladı.

Tokat Erbaa ‘da Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaptı. Tokat Niksar’da Savcılık görevlerinde bulundu.

2005 yılından bu yana İstanbul’da serbest avukatlık yapmaktadır.

İnsan Hakları eğitim sertifika programı, Yeni Ceza Adalet Sistemi eğitim sertifika programına katılarak, sertifika almıştır.

Ankara Üniversitesi Fikri Sinai Hukuk Uygulama Merkezi’nde eğitim sertifika programına katılmış ve aynı zamanlarda Avrupa Topluluğu Araştırma Uygulama Merkezi’nde eğitim sertifika programına katılmış ve sertifika almıştır.

2006–2008 döneminde İstanbul Barosu Kadıköy Bölge Temsilcisi ve İstanbul Barosu Meclis üyesi görevlerinde bulundu. Halen çeşitli dernek ve sivil toplum kuruluşlarında üyelikleri ve görevleri devam etmektedir. Şuan avukatlık yanında Hazine Müsteşarlığına bağlı Sigorta Tahkim Komisyonu Hakemi olarak çalışmaktadır. 

Marmara Üniversitesinde Özel Hukuk Bölümünde Doktora öğrenimi bitmiş. Türk Hukukunda Ticari işletmenin devri konulu tez çalışması yayınlanmıştır. 

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi  Hukuk Fakültesi Borçlar Hukuku Kürsüsünde  Borçlar Genel ve Borçlar Özel dersleri vererek , yarı zamanlı öğretim üyeliği yapmaktadır.

2005 Yılında kendisi gibi serbest avukatlık yapan Gönül KAPAĞAN ile evlenmiş ve bu evlilikten Karmen Gül isimli bir kızı, Barlas ve Başar isimli ikiz oğulları vardır.

İngilizce bilmektedir.