Cami ve Mescitlerde Cemaatle İbadet Edilmesi Hakkında Genelge

Bilim Kurulu tarafından belirlenen toplu olarak bulunulacak alanlarda uyulması gereken hijyen, sosyal mesafe vb. kurallar göz önünde bulundurularak 29 Mayıs 2020 Cuma günü itibariyle cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınabilmesi amacıyla ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenen kurallar genelgede şu şekilde sıralanmıştır:

1-Cami ve mescitlerde yalnızca öğle,ikindi ve cuma namazları kılınacaktır.

2-Sokağa çıkma yasağı kapsamında olanlara evlerinde kalmaları bildirilecektir.

3-Öğle ve ikindi namazlar cami içerisinde kılınabilecek ancak cuma namazları yalnızca cami avlusunda kılınacaktır.

4-Camiler sürekli olarak dezenfekte edilecektir.

5-Cami ve mescitlerde klima ve havalandırma çalıştırılmayacaktır.

6-Abdesthane, şadırvan ve tuvalet gibi alanlar kapalı olacaktır. Ortak kullanım için tesbih,rahle,ayakkabı çekeceği vb. malzemeler bulundurulmayacaktır.

7-Camilerde yapılan ibadetlerde tıbbi bez maske kullanımı zorunlu olacaktır.

8-Cami ve mescitlere gelecek kişilerin şahsi seccadesini getirecek veya müftülüklerce tek kullanımlık temin edilecektir.

9-Cemaatin fiziksel temas içerisinde olabileceği her türlü durum engellenecek en aza indirilecektir. Mevlit, toplu yemek gibi organizasyonlar yapılmayacaktır.

10-Cami önünde sebze,meyve, giyim eşyası vs. satılmasına izin verilmeyecektir.

Cuma namazlarının koordinesi için Cuma Heyeti görevlendirilecektir. CumaHeyeti alınan tüm tedbirlerin uygulanması için gereken uyarıları yapacak, sosyal teması engelleyerek camilerin en kısa sürede boşaltılmasını sağlayacaktır.