POLİSLERİN KESTİĞİ SALGIN CEZALARI GEÇERSİZ !

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 Koronavirüs Salgına ilişkin daha fazla insana bulaşmaması adına 'yeni normal düzen' adı altında sokağa çıkan vatandaşlar hakkında 'maske' takılması zorunluluğu birçok ilde idari zorunluluk haline getirildi. 

Tedbirlere uymamanın cezası ise İl Umumi Hıfzısıhha Kurulları tarafından belirlenmekle belirli bir miktar idari para cezası olarak öngörülmüştü.

Salgın yasaklarını ihlal eden bir vatandaşa ise polis tarafından kesilen ceza mahkemeye taşındı. Sulh Ceza Hakimi ise emsal niteliğinde bir karar verdi. 

Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından  verilen 2020/2751 Değişik İş sayılı kararda salgın dolayısıyla maske, sosyal mesafe ve 65 yaş sokağa çıkma yasaklarının ihlali üzerine polis tarafından yazılan cezaların '' Geçersiz '' olduğuna hükmedildi. Mahkeme tarafından; '' İdari yaptırım kararı ancak mülki amir tarafından verilebilir. Polis tarafından sadece ihlale ilişkin tespit tutanağı tutulabilir '' ifadeleri gerekçe gösterildi. Bu sayede polis tarafından verilen ceza açıklanan gerekçe ile iptal edilmiş oldu. 

Kararın içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.