81 İl Valiliği'ne “COVİD-19  TEDBİRLERİ” Konulu Ek Genelge

Genelgede içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için tedbirlere riayet edilmesi elzem olduğu belirtildi. Gelinen aşamada erken tespit, evde izolasyon ve evde tedavi süreçlerinin ön plana çıktığı ve alınacak tedbirlerin de bu önceliklere göre şekillendirileceği yeni bir döneme girildiğine dikkat çekildi. Bu yeni dönemde yürütülecek faaliyetlerde rehberlik, ikna edicilik ve caydırıcılık ilkeleri önem kazandığı vurgulandı. 

Kontrollü sosyal hayat sürecine uygun olarak salgınla mücadelenin temel prensipleri olan temizlik, maske ve fiziki mesafe kuralları doğrultusunda valilikler/kaymakamlıklarca; hastalığın ağır seyrettiği vakalar hariç olmak üzere; hastalık belirtisi gösteren kişiler ile temaslı oldukları kişilerin numunelerinin evlerinde alınmasına, izolasyon süreçlerinin evlerinde izlenmesine, tedavilerinin evlerinde yapılmasına, sağlık birimlerine ihtiyaç duyulan araç ve personel desteğinin ivedilikle verilmesine yönelik tedbir alınacağı bildirildi.

Öte yandan düğün,nişan,sünnet vb. organizasyonlarda maske ve mesafe kurallarından taviz verilmeyeceği, yapılacak ihlallerde cezai işlem uygulanacağı ve sivil ve resmi personeller (sivil kıyafetli) eliyle denetimlerin sıklaştırılacağı bildirildi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde toplu taziye uygulaması mevcut olduğundan, taziye evlerinde, evlerde ve açık alanlarda taziye yapılmaması hususunda karar alınmıştır.

Son olarak virüsle mücadelede İl Salgın Denetim Merkezi oluşturulup, merkezin görevleri açıklanmıştır. Uygulama için pilot il olarak Kırıkkale seçilmiştir.